JÍDELNÍČEK   15.  — 19. 04. 2019

PŘESNÍDÁVKA OBĚD SVAČINA
PO Chléb, pomazánka smetanová Sýrmilek, granko Polévka bramborová Fazole po bretaňsku se šunkou, chléb, čaj lesní plody Houska, máslo, džem, jablko, čaj šípkový
ÚT Špičky tvarohové, pomeranč, kakao Polévka květáková Kuře ala bažant, rýže basmati, míchaný kompot, čaj lipový Chléb, Lučina nadýchaná smetanová, paprika červená, čaj trnkový
ST Dalamánek, pomazánka tvarohová s mrkví, banán, mléko Polévka z vaječné jíšky a zeleniny Vepřová kýta na paprice, houskový knedlík, čaj Divoká višeň Chléb, rama s máslem, plátkový sýr, okurka salátová, čaj jablko-mango
ČT Chléb, pomazánka tuňáková, jablko, čaj Dobré ráno Polévka zeleninová se špaldovými kroupami Špenát, vejce vařené, brambory, mléko Chléb, máslo, rajče, čaj švestka-meduňka
STÁTNÍ SVÁTEK

Alergeny v potravinách

Vážení strávníci, vážení rodiče,

různé druhy alergií postihují až 30% populace a na alergii není lék. Každý jedinec musí zjistit podle příznaků, jakých potravin se musí vyvarovat. Jedině voda není alergenní.

Co jsou to alergeny: Alergeny jsou přirozeně se vyskytující látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému, která může vyústit až k anafylaktickému šoku. V podstatě se jedná o poruchy imunity, kdy normálně neškodné látky fungují negativně — jako alergeny a jsou napadány imunologickou obranou organismu.  Alergická reakce vzniká zpravidla 1 hodinu po požití.

Projevy alergické reakce: kýchání, svědění, kopřivka, otoky, nadýmání, dýchací potíže, svědění rtů a úst, nevolnost, křeče, průjmy — to je výčet relativně mírné reakce. Většinou zanikají s narůstajícími roky.

EU specifikovala 14 hlavních potenciálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení:

1. obiloviny obsahující lepek (pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kamut nebo jejich hybridní odrůdy a výrobky z nich
    1. korýši a výrobky z nich
    1. vejce a výrobky z nich
    1. ryby a výrobky z nich
    1. jádra podzemnice olejné (arašídy) a výrobky z nich
    1. sójové boby (sója) a výrobky z nich
    1. mléko a výrobky z něj
    1. suché skořápkové plody, tj. mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu, pekanové, para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich
    1. celer a výrobky z něj
    1. hořčice a výrobky z ní
    1. sezamová semena (sezam) a výrobky z nich
    1. oxid siřičitý a siřičitany (v koncentracích vyšších než 10 mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2)
    1. vlčí bob (lupina) a výrobky z něj
  1. měkkýši a výrobky z nich

Od 13.12.2014 nabývá účinnosti Nařízení EU 1169/2011, kterým vzniká povinnost při nákupu potravinářských výrobků nebo jídel ve veřejném stravování vyznačit u výrobku stanovený alergen, který obsahuje.

Tato povinnost se týká všech výrobců potravin, všech článků veřejného stravování (restaurací, jídelen, nemocnic, …).

Zákonné ustanovení určuje vedoucím jídelen jasně a zřetelně označit« stravu tak, že bude strávníka dostatečně informovat o tom, že je alergenní složka v potravině přítomna, nebo, že některá složka pochází z alergenu uvedeném ve zmíněném seznamu legislativně značených alergenů.

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí hlídat každý strávník sám — rodiče. Stravovna má pouze informační povinnost, jako každý výrobce potravin a pokrmů.

V našich jídelníčcích budou přítomné alergeny označeny číslicí. Na stránkách školy a na nástěnce vedle jídelního lístku bude přiložen seznam legislativně stanovených alergenů s číselným označením. Každý strávník bude okamžitě vidět, jaký alergen oběd, nebo svačina obsahují. Školní stravování zajišťuje stravování dětí podle stanovených věkových kategorií, výživových požadavků v rámci zdravé výživy. Nelze spojovat dietní stravování s přecitlivělostí na některý alergen.

Vážení rodiče,

pokud Vaše dítě trpí přecitlivělostí na některý z alergenů, sledujte jídelní lístky. Vaše školka a školní stravovna  ♥