JÍDELNÍČEK   24.   — 28. 06. 2019

PŘESNÍDÁVKA OBĚD SVAČINA
PO Chléb, Olivier čerstvý smetanový sýr, granko Polévka brokolicová Rizoto s masem a zeleninou sypané sýrem, červená řepa, čaj moruše Chléb, pomazánka ze sardinek v tomatě, jablko, čaj šípkový
ÚT Dalamánek, pomazánka Rozhuda, okurka salátová, jahodové mléko Polévka z míchaných luštěnin a zeleniny Krůtí nudličky na zelenině, těstoviny, čaj černý bez-ostružina Chléb, máslo, kiwi, čaj ovocný s lipovým květem
ST Špičky tvarohové, pomeranč, kakao Polévka zeleninová s bulgurem Roštěnky na houbách, rýže basmati, čaj meloun-jahoda Chléb, pomazánkové máslo, kedlubny, čaj broskev-mandarinka
ČT Bobík smetanový vanilkový, rohlík, čaj Dobré ráno Polévka rýžová se zeleninou Květákový mozeček, brambory, okurkový salát, ovocný nápoj Chléb obložený sýrem, hroznové víno, čaj šípek-malina
Chléb, pomazánka ze žervé, banán, mléko Polévka krupicová s vejci a zeleninou Králík na smetaně, houskový knedlík, čaj jablko-mango Ovocná přesnídávka, dětské piškoty, čaj ovocno-bylinný

Alergeny v potravinách

Vážení strávníci, vážení rodiče,

různé druhy alergií postihují až 30% populace a na alergii není lék. Každý jedinec musí zjistit podle příznaků, jakých potravin se musí vyvarovat. Jedině voda není alergenní.

Co jsou to alergeny: Alergeny jsou přirozeně se vyskytující látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému, která může vyústit až k anafylaktickému šoku. V podstatě se jedná o poruchy imunity, kdy normálně neškodné látky fungují negativně — jako alergeny a jsou napadány imunologickou obranou organismu.  Alergická reakce vzniká zpravidla 1 hodinu po požití.

Projevy alergické reakce: kýchání, svědění, kopřivka, otoky, nadýmání, dýchací potíže, svědění rtů a úst, nevolnost, křeče, průjmy — to je výčet relativně mírné reakce. Většinou zanikají s narůstajícími roky.

EU specifikovala 14 hlavních potenciálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení:

1. obiloviny obsahující lepek (pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kamut nebo jejich hybridní odrůdy a výrobky z nich
    1. korýši a výrobky z nich
    1. vejce a výrobky z nich
    1. ryby a výrobky z nich
    1. jádra podzemnice olejné (arašídy) a výrobky z nich
    1. sójové boby (sója) a výrobky z nich
    1. mléko a výrobky z něj
    1. suché skořápkové plody, tj. mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu, pekanové, para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich
    1. celer a výrobky z něj
    1. hořčice a výrobky z ní
    1. sezamová semena (sezam) a výrobky z nich
    1. oxid siřičitý a siřičitany (v koncentracích vyšších než 10 mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2)
    1. vlčí bob (lupina) a výrobky z něj
  1. měkkýši a výrobky z nich

Od 13.12.2014 nabývá účinnosti Nařízení EU 1169/2011, kterým vzniká povinnost při nákupu potravinářských výrobků nebo jídel ve veřejném stravování vyznačit u výrobku stanovený alergen, který obsahuje.

Tato povinnost se týká všech výrobců potravin, všech článků veřejného stravování (restaurací, jídelen, nemocnic, …).

Zákonné ustanovení určuje vedoucím jídelen jasně a zřetelně označit« stravu tak, že bude strávníka dostatečně informovat o tom, že je alergenní složka v potravině přítomna, nebo, že některá složka pochází z alergenu uvedeném ve zmíněném seznamu legislativně značených alergenů.

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí hlídat každý strávník sám — rodiče. Stravovna má pouze informační povinnost, jako každý výrobce potravin a pokrmů.

V našich jídelníčcích budou přítomné alergeny označeny číslicí. Na stránkách školy a na nástěnce vedle jídelního lístku bude přiložen seznam legislativně stanovených alergenů s číselným označením. Každý strávník bude okamžitě vidět, jaký alergen oběd, nebo svačina obsahují. Školní stravování zajišťuje stravování dětí podle stanovených věkových kategorií, výživových požadavků v rámci zdravé výživy. Nelze spojovat dietní stravování s přecitlivělostí na některý alergen.

Vážení rodiče,

pokud Vaše dítě trpí přecitlivělostí na některý z alergenů, sledujte jídelní lístky. Vaše školka a školní stravovna  ♥