Němčina ve školce

Od 1. září 2009 do 31. srpna 2012 byla naše mateřská škola aktivně zapojena do projektu „INTERKULTURNÍ VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ A DOSPĚLÝCH« IB_KE M00128. Tento projekt byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj (ERDF), státním rozpočtem ČR a rozpočtem Jihočeského kraje. Hlavním partnerem byl Úřad dolnorakouské zemské vlády, dalšími partnery byli: Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a Středisko služeb školám České Budějovice, Vysočina Education, Středisko služeb školám a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Brno.

Cílem bylo pomocí společných projektů mezi mateřskými školami sousedních zemí vytvořit přirozené prostředí a nutnost pro děti a dospělé využívat jiný jazyk, seznamování nejen s cizím jazykem, ale i zvyky, obyčeji, stravováním, náboženstvím. Dalším cílem bylo společné vzdělávání pedagogů z Čech a Dolního Rakouska a odstraňování bariér a výhled do společné budoucnosti.

Od 1. září 2012 navazoval další projekt pod názvem „INTERKULTURNÍ VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ, ŽÁKŮ A PEDAGOGŮ« IB-KSP M00228, který byl ukončen v červnu 2014. Přesto, že tento projekt skončil, s němčinou pokračujeme i s partnerstvím se školkou v Gossschenau.

Od září 2016 je naše školka opět zapojena do přeshraničního projektu, který tradičně zaštiťuje ZVaS. Pod hlavičkou programu INTERREG EUROPE, financovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj, a za podpory Jihočeského kraje bude tento projekt uskutečňován pod názvem SPOLUPRÁCE V OBLASTI VZDĚLÁVÁNÍ V PŘESHRANIČNÍM REGIONU — BILDUNGSKOOPERATIONEN IN DER GRENZREGION, zkráceně BIG ATCZ5. Tento projekt svede dohromady 3 české a 4 dolnorakouské, hornorakouské partnery a město Vídeň, kteří společně budou realizovat a podporovat seznamování dětí v mateřských a základních školách s jazykem souseda, vzájemná partnerská setkávání, letní vzdělávací pobyt dětí a rodičů, další vzdělávání pedagogů v aktuálních oblastech, rozvoj polytechnické výchovy a mnoho dalšího.

Naše mateřská škola má partnerství s mateřskou školou v Grossschenau, se kterou se přátelíme již od roku 2007 a vzájemně se alespoň jednou v roce navštěvujeme. Na školkový masopust přijedou děti a rodiče z Rakouska a naše děti s rodiči byli v roce 2011 v Rakousku na Mikuláše a v roce 2013 jsme byli pozváni na „Letní hry«, „Pirátská šou« byla tématem naší návštěvy v roce 2014.

S němčinou si s dětmi hraje, hovoří na ně německy a učí je básně, písně, řeč, paní učitelka Šárka Dibďáková, DiS.

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM — NĚMECKÝ JAZYK

ZÁŘÍ  — JDEME DO ŠKOLKY