JÍDELNÍČEK    15. — 19.1. 2018

PŘESNÍDÁVKA OBĚD SVAČINA
PO Chléb, Olivier čerstvý smetanový sýr, granko (A: 01,07) Polévka kuřecí se zeleninou (A: 01,07,09) Dukátové buchtičky s vanilkovým krémem, jablko, čaj lipový (A: 01,03,07) Chléb, pomazánka z tresčích jater, rajče, čaj lesní plody (A: 01,04,07)
ÚT Sójová bulka se semínky, pomazánka tvarohová s mrkví, vitakao (A: 01,06,07,11) Polévka z vaječné jíšky a zeleniny (A: 01,03,07,09) Makedonský tokáň z krůtího masa, těstoviny, čaj meloun-jahoda (A: 01) Chléb, pomazánka Gervais přírodní, hruška, čaj šípkový (A: 01,07)
ST Podmáslový chléb obložený plátkovým sýrem, banán, mléko (A: 01,07) Polévka z ovesných vloček a zeleniny (A: 01,03,07,09) Baby mrkvička s hráškem a krůtím masem, brambory, čaj třešeň-rakytník (A: 01,07)   Jihočeský zákys jahoda, rohlík, čaj ovocno-bylinný (A: 01,07)
ČT Chléb, pomazánka sýrová, pomeranč, vanilkové mléko (A: 01,07) Polévka zeleninová s drožďovými knedlíčky (A: 01,03,07,09) Hovězí pečeně na slanině, rýže parboiled, čaj černý bez-ostružina (A: 01) Chléb, rama s máslem, paprika, čaj broskev-mandarinka (A: 01,07)
Vícezrnný chléb, pomazánka tuňáková, rajče, bílá káva (A: 01,04,07) Polévka fazolová se zeleninou (A: 01,07,09)) Těstoviny zapečené s uzeným masem, červená řepa, čaj hruška máslovka (A: 01,03,07) Chléb, pomazánkové máslo, jablko, čaj šípek-malina (A: 01,07)

Alergeny v potravinách

Vážení strávníci, vážení rodiče,

různé druhy alergií postihují až 30% populace a na alergii není lék. Každý jedinec musí zjistit podle příznaků, jakých potravin se musí vyvarovat. Jedině voda není alergenní.

Co jsou to alergeny: Alergeny jsou přirozeně se vyskytující látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému, která může vyústit až k anafylaktickému šoku. V podstatě se jedná o poruchy imunity, kdy normálně neškodné látky fungují negativně — jako alergeny a jsou napadány imunologickou obranou organismu.  Alergická reakce vzniká zpravidla 1 hodinu po požití.

Projevy alergické reakce: kýchání, svědění, kopřivka, otoky, nadýmání, dýchací potíže, svědění rtů a úst, nevolnost, křeče, průjmy — to je výčet relativně mírné reakce. Většinou zanikají s narůstajícími roky.

EU specifikovala 14 hlavních potenciálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení:

1. obiloviny obsahující lepek (pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kamut nebo jejich hybridní odrůdy a výrobky z nich
  2. korýši a výrobky z nich
  3. vejce a výrobky z nich
  4. ryby a výrobky z nich
  5. jádra podzemnice olejné (arašídy) a výrobky z nich
  6. sójové boby (sója) a výrobky z nich
  7. mléko a výrobky z něj
  8. suché skořápkové plody, tj. mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu, pekanové, para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich
  9. celer a výrobky z něj
  10. hořčice a výrobky z ní
  11. sezamová semena (sezam) a výrobky z nich
  12. oxid siřičitý a siřičitany (v koncentracích vyšších než 10 mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2)
  13. vlčí bob (lupina) a výrobky z něj
  14. měkkýši a výrobky z nich

Od 13.12.2014 nabývá účinnosti Nařízení EU 1169/2011, kterým vzniká povinnost při nákupu potravinářských výrobků nebo jídel ve veřejném stravování vyznačit u výrobku stanovený alergen, který obsahuje.

Tato povinnost se týká všech výrobců potravin, všech článků veřejného stravování (restaurací, jídelen, nemocnic, …).

Zákonné ustanovení určuje vedoucím jídelen jasně a zřetelně označit« stravu tak, že bude strávníka dostatečně informovat o tom, že je alergenní složka v potravině přítomna, nebo, že některá složka pochází z alergenu uvedeném ve zmíněném seznamu legislativně značených alergenů.

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí hlídat každý strávník sám — rodiče. Stravovna má pouze informační povinnost, jako každý výrobce potravin a pokrmů.

V našich jídelníčcích budou přítomné alergeny označeny číslicí. Na stránkách školy a na nástěnce vedle jídelního lístku bude přiložen seznam legislativně stanovených alergenů s číselným označením. Každý strávník bude okamžitě vidět, jaký alergen oběd, nebo svačina obsahují. Školní stravování zajišťuje stravování dětí podle stanovených věkových kategorií, výživových požadavků v rámci zdravé výživy. Nelze spojovat dietní stravování s přecitlivělostí na některý alergen.

Vážení rodiče,

pokud Vaše dítě trpí přecitlivělostí na některý z alergenů, sledujte jídelní lístky. Vaše školka a školní stravovna  ♥