JÍDELNÍČEK    14.  — 18. 01. 2019

PŘESNÍDÁVKA OBĚD SVAČINA
PO Chléb, pomazánka Choceňská snídaně se sýrem, granko Polévka z krůtího masa a zeleniny Rýžový nákyp s broskvemi a meruňkami, čaj lipový Chléb, pomazánka ze sardinek v tomatě, okurka salátová, čaj lesní plody
ÚT Chléb, pomazánka tvarohová s mrkví, banánové mléko Polévka hrachová se zeleninou Rybí filety na másle, bramborová kaše, zeleninová obloha, čaj trnkový Chléb, pomazánka bylinková, jablko, čaj šípkový
ST Chléb, rama s máslem, plátkový sýr, banán, mléko Polévka zeleninová s rýží Rajská omáčka, hovězí maso, těstoviny, čaj jablko-mango Jihočeský zákys jahodový, rohlík, čaj ovocno-bylinný
ČT Pětizrnná houska, pomazánka Rozhuda, hruška, vitakao Polévka brokolicová Vepřový řízek přírodní, rýže parboiled, okurka salátová, čaj černý bez-ostružina Chléb, pomazánka Gervais přírodní, paprika červená, čaj moruše
Chléb, pomazánka sýrová s kapií, pomeranč, bílá káva Polévka pohanková se zeleninou Baby mrkvička s hráškem a krůtím masem, brambory, čaj meloun-jahoda Chléb, pomazánkové máslo, rajče, čaj švestka-meduňka

Alergeny v potravinách

Vážení strávníci, vážení rodiče,

různé druhy alergií postihují až 30% populace a na alergii není lék. Každý jedinec musí zjistit podle příznaků, jakých potravin se musí vyvarovat. Jedině voda není alergenní.

Co jsou to alergeny: Alergeny jsou přirozeně se vyskytující látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému, která může vyústit až k anafylaktickému šoku. V podstatě se jedná o poruchy imunity, kdy normálně neškodné látky fungují negativně — jako alergeny a jsou napadány imunologickou obranou organismu.  Alergická reakce vzniká zpravidla 1 hodinu po požití.

Projevy alergické reakce: kýchání, svědění, kopřivka, otoky, nadýmání, dýchací potíže, svědění rtů a úst, nevolnost, křeče, průjmy — to je výčet relativně mírné reakce. Většinou zanikají s narůstajícími roky.

EU specifikovala 14 hlavních potenciálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení:

1. obiloviny obsahující lepek (pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kamut nebo jejich hybridní odrůdy a výrobky z nich
    1. korýši a výrobky z nich
    1. vejce a výrobky z nich
    1. ryby a výrobky z nich
    1. jádra podzemnice olejné (arašídy) a výrobky z nich
    1. sójové boby (sója) a výrobky z nich
    1. mléko a výrobky z něj
    1. suché skořápkové plody, tj. mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu, pekanové, para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich
    1. celer a výrobky z něj
    1. hořčice a výrobky z ní
    1. sezamová semena (sezam) a výrobky z nich
    1. oxid siřičitý a siřičitany (v koncentracích vyšších než 10 mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2)
    1. vlčí bob (lupina) a výrobky z něj
  1. měkkýši a výrobky z nich

Od 13.12.2014 nabývá účinnosti Nařízení EU 1169/2011, kterým vzniká povinnost při nákupu potravinářských výrobků nebo jídel ve veřejném stravování vyznačit u výrobku stanovený alergen, který obsahuje.

Tato povinnost se týká všech výrobců potravin, všech článků veřejného stravování (restaurací, jídelen, nemocnic, …).

Zákonné ustanovení určuje vedoucím jídelen jasně a zřetelně označit« stravu tak, že bude strávníka dostatečně informovat o tom, že je alergenní složka v potravině přítomna, nebo, že některá složka pochází z alergenu uvedeném ve zmíněném seznamu legislativně značených alergenů.

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí hlídat každý strávník sám — rodiče. Stravovna má pouze informační povinnost, jako každý výrobce potravin a pokrmů.

V našich jídelníčcích budou přítomné alergeny označeny číslicí. Na stránkách školy a na nástěnce vedle jídelního lístku bude přiložen seznam legislativně stanovených alergenů s číselným označením. Každý strávník bude okamžitě vidět, jaký alergen oběd, nebo svačina obsahují. Školní stravování zajišťuje stravování dětí podle stanovených věkových kategorií, výživových požadavků v rámci zdravé výživy. Nelze spojovat dietní stravování s přecitlivělostí na některý alergen.

Vážení rodiče,

pokud Vaše dítě trpí přecitlivělostí na některý z alergenů, sledujte jídelní lístky. Vaše školka a školní stravovna  ♥